english

Historie

Jaroslav Průcha – zakladatel a majitel firmy Průcha Bluegrass Instruments se do zvuku banja zamiloval jako malý skaut u táborového ohně. V té době byla country a bluegrassová hudba pro mnohé symbolem svobody, lásky a vlastenectví. Pětistrunné banjo bylo pro Čechoslováky něčím novým, exotickým s nádechem magického kouzla, které umocňoval nový sound pickovaného banja. Svým zvukem a tvarem učarovalo i Jardovi. V té době bylo nemožné banjo běžně koupit. Jako mnoho dalších se tedy rozhodl si banjo vyrobit. V roce 1974, bez nákresů nebo plánů, zkušeností, pouze s několika fotografiemi, které měly pomoci, a za vydatné podpory svého otce Jaroslav dokončil své první pětistrunné banjo. Později navštívil koncert tehdejší ikony - country a bluegrassu - kapely „Greenhorns“. Tam poprvé viděl prstýnky - nezbytný doplněk každého banjisty! Když se vrátil z koncertu domů, vzal si starou plechovku a své první prstýnky z ní vystříhal. To bylo ono, konečně banjo „znělo“ tak jak mělo! Poté, co první banjo prodal, okamžitě se rozhodl vyrobit další - pokusit se o lepší vzhled a zvuk. Dnes po více jak třiceti letech jsou banja jeho vlastního designu jedny z nejuznávanějších a stále vyzařují kouzlo prvotního omámení, které bylo na počátku zrodu firmy. Jako jeden z mála je tím, komu se jeho koníček stal i prací. Své první banjo koupil zpět a stále ho vlastní jako připomínku toho, jak to celé začalo. Stejný osud má i nedávno objevené banjo číslo dvě.

Jaroslav Průcha je nadšený stavitel, stejně jako hráč. Ze všeho nejradši má a sám hraje „scruggs style“. Jeho bluegrassová kapela nese název „HPSK“. Její neobvyklé jméno je sestaveno z iniciál příjmení jejích členů. Podrobnosti o kapele můžete najít na www.sweb.cz/hpsk . Bohužel pro velké pracovní vytížení musel Jarda své působení v kapele letos ukončit. Jarda je také sportovní fanatik, denně hraje squash a jezdí na svém vysněném Harley Davidsonu.

V rodinné tradici pokračuje i syn Jan, který začal v dílně pracovat v roce 2004 a velmi rychle se vypracoval ve špičkového řemeslníka. Jelikož je perfekcionalista, jako otec, nedovolí aby jeho pracovní stůl opustil krk nebo jakýkoliv díl dokud není absolutně dokonalý v každém detailu. I on se tak dnes význačně podílí na budování dobrého jména nástrojů Průcha. Janovy výtvarné kvality jsou čitelné v jeho pastelových kresbách, stejně jako v jeho tvorbě banj a mandolin. Jeho kresby byly velice dobře přijaty v průběhu jeho návštěvy v Nashvillu, kde byl požádán o jejich vystavení v galerii. Jan, stejně jako jeho otec, miluje sport a je nadaný atlet. Dokonce byl šampiónem České republiky v běhu na 400 metrů.

Průcha Bluegrass Instruments je pojmem v bluegrassovém světě, protože jako jediní si veškeré díly na stavbu banja zajišťují vlastní výrobou. V době kdy Jaroslav začal banja stavět, díly na banjo se nedaly sehnat. Proto si je musel, jako učeň nástrojař, vyrábět sám. Postupem času se podařilo prorazit i na americký trh a díly, společně s Vláďou Ptáčkem, začali dodávat všem známým výrobcům banj. Je víc než pravděpodobné, že přestože váš nástroj má na hlavě logo jiné známé firmy, ať už americké či české, většina kovových dílů je vyrobena právě firmou Průcha Bluegrass Instruments.

další strana »