english

POSTUP SEŘÍZENÍ BANJA

Pokud chcete dosáhnout nejvyšší kvality zvuku Vašeho banja, je jeho seřízení nesmírně důležité. Každé banjo Průcha je perfektně seřízeno před předáním zákazníkovi. Nicméně časem, v důsledku různých vlivů, je dobré tuto proceduru zopakovat. Banjo kontrolujte zhruba po půl roce. Největší vliv má změna teploty, způsob uložení nástroje, to jak často hrajete atd. Pokud berete nástroj na cesty letadlem, může ovlivnit dobrý dohmat nebo napnutí blány změna tlaku ve vysoké výšce. Jestliže si nejste jisti svým seřízením, požádejte výrobce svého nástroje nebo banjistu, jehož seřízení banja se Vám líbí a máte ověřeno, že banjo dobře seřídil i někomu jinému. Často se můžete setkat s “odborníkem“, který Vašemu banju s největší pravděpodobností spíš ublíží.

Naše banja mají celoživotní záruku pro prvního majitele s podmínkou, že banjo bylo seřizováno a udržováno pouze v naší dílně. Běžné seřízení jako je doladění blány, průhyb krku, seřízení dohmatu děláme zdarma. Je proto pro Vás lepší se s banjem zastavit nebo ho po někom poslat. Dobrou příležitostí je seřízení banja na banjo kempech nebo festivalech, kde nás můžete vidět. Jsou to akce jako Frankfurt Musikmesse, IBMA v Nashvillu, Wintergrass festival v Seattlu, na festivalech v Evropě a České republice nebo v naší dílně v Praze.

Vím, že banjisté se svými nástroji rádi experimentují. Pokusil jsem se proto sestavit návod, aby skoro každý byl schopen svůj nástroj dobře seřídit. Pokud podle návodu budete postupovat, dopracujete se k dobrému zvuku a seřízení Vašeho nástroje.

1. krok – Nalaďte si banjo Další strana (2. krok) »

Nejjednodušší je naladit banjo s pomocí ladičky. První struna D, druhá B, třetí G, čtvrtá D a pátá G. Perfektního naladění dosáhnete následnou kontrolou. Při vymáčknutí první struny na pátém pražci, druhé na osmém, třetí na dvanáctém, čtvrté na sedmnáctém to musí znít naprosto stejně jako pátá struna. Lehce struny dolaďte, abyste dosáhli stejného tónu a bezvadné intonace.

Step 1 Step 1 Step 1 Step 1

Dobrá rada – při výměně struny, po částečném doladění, strunu uchopte a několikrát ji hodně vytáhněte. Dojde k jejímu dotažení na struníku a ladícím kolíku, čímž dosáhnete konstantního napnutí struny a nebudete ji muset neustále dolaďovat. Dejte pozor, abyste nepoškodili zářezy pro struny na kobylce nebo na nultém pražci (ořechu).

Step 1 Step 1